LECZNICZY MASAŻ STOP

Akupresura jest bardzo starą, wywodzącą się z medycyny chińskiej metodą profilaktyczno-leczniczą. Jej istota jest bliska akupunkturze, której geneza zresztą jest podobna. Akupunktura zrobiła większą karierę w świecie Zachodu, ale też akupresura zyskała popularność poza miejscem swoich narodzin i już w początkach naszego wieku podejmowano leczenie wedle jej wskazań i na przykład w USA głoszono wysoką jej skuteczność. W późniejszych dziesięcioleciach powstały w wielu krajach Europy Zachodniej ośrodki szkoleniowe kształcące specjalistów w zakresie leczenia akupresurą.

Na czym polega ta metoda, występująca także pod nazwą refleksoterapii? Wspomniałam o pokrewieństwie akupresury oraz akupunktury. Jedna i druga metoda polega na oddziaływaniu na chore organy za pośrednictwem punktów bądź stref zlokalizowanych na ciele. Akupunktura – co powszechnie wiadomo – polega na wbijaniu specjalnych igieł w określone punkty „odpowiadające” za poszczególne organy, natomiast oddziaływanie to w akupresurze odbywa się za pomocą masażu bądź ucisku tak zwanych stref refleksyjnych mających powiązania z poszczególnymi organami.

Strefy refleksyjne występują w różnych miejscach na ciele, ale najważniejsze ich zgrupowanie znajduje się na stopach. Pobudzanie stref refleksyjnych znajdujących się w różnych miejscach stóp – pod spodem, z boków, na wierzchu – wystarcza do osiągnięcia efektu leczniczego, i w niniejszym opracowaniu ograniczam się do przedstawienia tych stref właśnie. Inne strefy mają znaczenie pomocnicze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>