WSKAZANIA LECZNICZE I SPOSOBY STOSOWANIA GLINKI

– Astenia, zmęczenie, słabość ogólna. 1 łyżeczka glinki na 1/2 szklanki wody codziennie. Kuracja powinna trwać 10-20 dni. Można również zażywać wodę morski} i stosować na 2-3 godziny kataplazmy z ciepłej glinki na kark i podbrzusze.

– Astma oskrzelowa. Ciepły kataplazm z glinki na piersi i na plecy na 2-4 godzin dziennie. Stosować również inhalacje z naturalnych olejków eterycznych.

– Angina, zapalenie krtani. Kataplazm z glinki na gardło 3-4 razy dziennie po 2 godziny. Stosować również gargaryzm z wodą soloną, wodą z cytryną, wodą glinkową lub z wywarem z liści jeżyny pachnącej z dodatkiem naturalnych olejków aromatycznych w dużej ilości wody ciepławej.

– Białkomocz. I łyżeczkę glinki na 1/2 szklanki wody codziennie przez 10-20 dni. Stosować kataplazmy z zimnej glinki na przemian z przykładaniem na okolicę nerek i spojenia łonowego liści z kapusty 1-2 razy dziennie.

– Biegunka, dyzenteria, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit. Kataplazmy z zimnej glinki na brzuch 2 razy dziennie na 2-3 godziny, a jeżeli zachodżi potrzeba – przez całą noc. Popijać przez 10–20 dni wodę glinkową (1 mała łyżeczka glinki na pól szklanki wody).

– Bóle gastryczne. (Patrz wrzód żołądka).

– Bóle reumatyczne, nerwobóle. Kataplazmy z ciepłej lub zimnej glinki w przypadku ostrych kryzysów, cieplejsze w przypadku chronicznych. Zabieg praktykować 2-3 razy dziennie przez 2- 4 godzin lub całą noc. Przy leczeniu podtrzymującym stosować kataplazm raz dziennie.

– Brodawczak. {Patrz brodawki).

– Brodawki, znamię. Małą ilość glinki przykładać na 1-2 godzin kilka razy dziennie przez kilka tygodni.

– Choroba serca. Rozpocząć od kompresów z wodą glinkową 18-20 proc. najpierw przez 1/2 godziny, a po kilku dniach przez 2 godziny. Jeżeli pacjent dobrze znosi kompresy, to po 8-10 dniach zastąpić je przez cienkie (do 1/2 cm) lekko ciepłe kataplazmy przykładane na 1-2 godzin. Konsultować się z lekarzem.

– Choroby nerwowe, kurcz nawykowy, kurcze mimiczne, drgawki, spazmy, padaczka, paraliż. Kataplazmy z glinki na kark, na kręgosłup, na podbrzusze, nacieranie kończyn i kręgosłupa. Doustnie: 1 łyżeczka glinki przez 10 20 dni. Konsultować się z lekarzem.

– Cukrzyca. (Doustnie jak w pkt. 11).

– Czyrak gromadny. (Patrz ropień).

– Czyrak i pęcherzyki w nosie. Trzymać w nosie gałeczkę glinki przez 1 godzinę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>