WSKAZANIA LECZNICZE PIETRUSZKI ZWYCZAJNEJ

Przemywanie 2 razy dziennie sokiem lub naparem na piegi. Natka zmiażdżona. Jako okład antyseptyczny i gojący na rany, zranienie i ukąszenie pszczół, os, łagodzi ból i eliminuje opuchliznę. Taki okład przyłożony do piersi wysusza mleko karmicielki oraz łagodzi zapalenia sutków przy zastoju pokarmu.

Sok z korzenia pietruszki ze spirytusem 70-proc. w równych ilościach, łagodzi nerwobóle. Przy nerwobólu zębowym zwilżać palec i pocierać wzdłuż trasy nerwu, dziąsła i policzka. Flakonik z sokiem trzymać szczelnie zamknięty.

Wywar z nasion. 100 g na 1 litr wody w postaci irygacji dopochwowych leczy białe upławy. Na zapalenie oka. Wkraplać 1-2 krople świeżego soku z korzenia 2-3 razy dziennie lub stosować jako okład na noc.

Na rozjaśnienie cery. Myć twarz rano i wieczorem przez tydzień ciepłym wywarem z korzenia pietruszki. Stosować 1 garść rozdrobnionej pietruszki na 0,5 1 wody. Gotować 15 min. Natkę pietruszki należy jeść przez cały rok i używać do kanapek, surówek, zup, sosów, mięs, kasz, ryżu, jaj, co działa uzdrawiająco. Natkę można mieć przez całą zimę sadząc korzenie pietruszki do ziemi w skrzynkach lub doniczkach. Pietruszka wchodzi w skład mieszanek moczopędnych Urogran, Urosan, a wyciąg wodno-alkoholowy z nasion jest dodawany do Fitolizyny.

Działanie uboczne. Stosowanie przez dłuższy czas dużych dawek wyciągu z nasion pietruszki powoduje kurcze macicy przez mirystycynę, uszkodzenie błon śluzowych przewodu pokarmowego z powodu apiolu, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (olejek). Małym dzieciom i kobietom w końcowym okresie ciąży zaleca się ostrożność przy doustnym przyjmowaniu nasion pietruszki. Olejek silnie drażni nerki i może być przyczyną poronień. Fitolizynę powinno się dawkować ostrożnie i podawać z przerwami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>