Toksyczne działanie Fe

Nadmiar żelaza jest, podobnie jak jego niedobór, również szkodliwy dla organizmu. Przesycenie tkanek żelazem nazywa się hemosyderozą. Powstaje ona, gdy wydalanie Fe z organizmu napotyka na przeszkody, co ma miejsce u chorych na anemią aplastyczną lub hemolityczną. Po latach może nagromadzić się w tkankach do 40 g Fc. Może to być związane z licmo- chromatozą tj. brązową pigmentacją skóry.

Toksyczne działanie Fe nie związanego w tkankach może spowodować uszkodzenie wątroby z objawami marskości, cukrzycę, zwłóknienie trzustki. Jeśli w surowicy osób zdrowych białko wiążące Fe jest tylko w 30 proc. nasycone, to u chorych na hemochromatozę jest nasycone w 90 proc., gdyż wchłanianie Fe z jelita jest wzmożone.

Nadmiar Fe występuje tam, gdzie gotuje się potrawy w żelaznych garnkach. Brak wydalania Fe przez nerki wiąże się z obecnością w osoczu żelaza w połączeniu z białkiem, które ulega przesączaniu w kłębkach nerkowych. Przy białkomoczu mogą występować straty Fe z moczem. W nerczycy może dochodzić do wydalania z moczem do 1,5 mg Fe z białkiem.

W przypadku nadmiaru Fe, apoferytyna nie przyjmuje żelaza w błonie śluzowej jelit. Obecność witaminy C przyspiesza przyswajanie Fe. Polska norma podaje, że w litrze wody wodociągowej może być do 0,5 mg Fe.

Nadmiar soli żelaza powoduje zatrucia, które leczy się sokami z surowych warzyw i owoców. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, u ok. 20 proc. ludzi występuje niedokrwistość z powodu niedoboru Fe.

W terapiach naturalnych żelazo zajmuje pierwsze miejsce jako środek antyanemiczny – centralny jon hemoglobiny, która jest czerwonym barwnikiem ciałek krwi i mioglobiny, będącej czerwonym barwnikiem mięśni. W mioglobinie nośnik białkowy wiąże jedną cząsteczkę hemu, zaś w hemoglobinie cztery hemy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>