Tajemnice energii kwiatów – kontynuacja

Nie minęło dużo czasu, kiedy zaopatrzeni w przepastne lniane torby i noże z białymi trzonkami wyruszyli w zaczarowany świat, który rozciągał się tuż za progiem starego, drewnianego domu.

– Dokąd dziś pójdziemy? – dopytywała się mała.

– Trochę cię zaskoczę, bo dziś nie pójdziemy daleko. Często ludzie szukają nie wiadomo gdzie tego, co mają pod samym nosem i dlatego dziś pójdziemy do ogrodu.

– Nie rozumiem – z lekkim zniecierpliwieniem powiedziała dziewczynka. – Nasz ogród jest piękny, ale co możemy znaleźć w nim takiego, co będzie dla nas przydatne?

– No właśnie, maleńka. Ty też uważasz, że nie ma w nim nic ciekawego dla zielarza czy wiedźmy, a za chwilę sama się przekonasz, ile skarbów ukryła Natura w naszym ogrodzie.

Nie do końca przekonana, dziewczynka otworzyła furtkę prowadzącą do ogrodu. Jak zawsze, kiedy tu wchodziła, uderzyły ją jego rozmiary. Był naprawdę duży. Stary człowiek, który od lat go pielęgnował, dawno temu podzielił go na dwie części. Pierwsza, znajdująca się bliżej domu, charakteryzowała się regularnymi liniami, geometrycznymi rabatami i brakiem drzew owocowych, druga natomiast była nieregularna, półdzika i urozmaicona jabłoniami, gruszami i śliwami. Dziewczynka chciała od razu przejść do drugiej części ogrodu, ale zatrzymał ją głos dziadka:

– Podejdź tu do mnie i popatrz – powiedział, wskazując na stojące w pełni rozkwitu krzaki pokryte ogromnymi, prawie okrągłymi kwiatami w białym, różowym i czerwonym kolorze. – Czy wiesz, co to za roślina?

– Oczywiście. To piwonia. Jest piękna, ale…

– No właśnie, czy wiesz, jaki z niej może być pożytek?

– Cieszy oczy, dziaduniu.

– To nie wszystko maleńka, choć jest to bardzo ważne. Ta roślina od stuleci służy też ludziom winny sposób. Jej kwiaty, zerwane o świcie, wykorzystuje się do ochrony przed negatywnymi energiami. Należy je zasuszyć w półcieniu i nosić przy sobie. Można też nimi posypać próg, a wtedy złe nie wejdzie do domu. Stare tradycje mówią, że krąg usypany z białych płatków piwonii chroni maga podczas

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>