Stokrotka

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to niska bylina, nie przekraczająca 10 cm wysokości. Liście mają kształt łopatkowa ty lub jajowaty i wyrastają u nasady łodygi w formie rozetki. Owłosioną łodygę zdobi kwiat osiągający średnicę do 3 cm. Płatki brzegowe mają kolor biały lub różowy, zaś środkowe – żółty. Kwiaty otwierają się wczesnym rankiem, a zamykają wieczorem lub w czasie pochmurnej pogody, zawsze odwracają się w stronę słońca. Występuje na wszelkiego rodzaju łąkach, murawach, trawnikach, pastwiskach i na poboczach dróg. Występuje w całej Europie, w Polsce dość popularna. Kwitnie nawet od marca aż do października.

Energie ogólne: dodaje energii in, ma działanie oczyszczające i wspomagające, poprawia pamięć i zdolność do przyswajania nowych informacji, nasila życzliwość i obiektywizm. Główne przesłanie: jesteś jednym z dzieci Wszechświata i masz prawo istnieć na Ziemi takim, jakim jesteś, tak jak istnieją wszelkie inne istoty.

Oddziaływanie psychiczne: usuwa kompleksy związane z intelektem, pomaga realnie ocenić siebie, pozwala odnaleźć swoje miejsce na Ziemi, chroni przed zarozumiałością. Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny. Zastosowanie w magii naturalnej:

– miłosnej: nie pozwala zapomnieć o partnerze, sprzyja wierności, oddaniu i lojalności, pomaga dostrzec ukryte zalety w drugim człowieku. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,

– rozstania: ułatwia zakończenie niekorzystnych znajomości, uwalnia od fałszywych przyjaciół i przekonań, odcina od złych energii. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,

– mocy: pomaga pozbyć się poczucia niższości, dodaje wiary w siebie, ujawnia wewnętrzne piękno, wzmacnia błyskotliwość intelektualną. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,

– sprawiedliwości i żniw: usuwa lęk przed ludźmi na stanowisku, pomaga rozwikłać zawiłości prawno-urzędo- we, sprawia, iż zawierane umowy są uczciwe. Stosuje się kwiatostany, liście.

Oddziaływanie zdrowotne: kwiaty stokrotki mają działanie wzmacniające, poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn, wspierają pracę wątroby, działają wyksztuśnie i moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Używa się ich w reumatyzmie, w kamicy wątrobowej, w chorobach skóry: w trądziku, w egzemie i w przypadku wrzodów. Zalecane są również w nieżytach dróg oddechowych, przeziębieniach i kaszlu. Napar stosujemy do kąpieli lub irygacji pochwy w przypadku upławów. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny.