Sposób użycia czosnku na użytek zewnętrzny

Maść z drobno zmiażdżonego czosnku z dodatkiem tłuszczu i oleju rozpuszcza ropień zimny. Roztwór 10 proc. soku z czosnku z dodatkiem l do 2 proc. alkoholu służy do odkażenia ran i wrzodów. Inny przepis.

Kompres z 30 g czosnku startego i macerowanego przez 10 dni w 0,5 1 octu. Czosnek z olejem kamforowym w stosunku 1:2 na wcieranie na strupień woszczynowy, na świerzb. Można również przemywać wywarem z czosnku (6 ząbków na 1 1 wody).

Czosnek z olejem kamforowym w stosunku 1:2 wcierać w miejsca reumatyczne i wzdłuż kręgosłupa na osłabienie ogólne. Na głuchotę pochodzenia reumatycznego wprowadzić co wieczór do ucha wacik (tampon) nasiąknięty sokiem z czosnku. Na ból ucha wprowadzić do ucha długi kawałek gazy (żeby można z powrotem go wyciągnąć), zawierający starty ząbek czosnku.

Na odciski, kurzajki, modzele, twardziny. Przyłożyć wieczorem zmiażdżony ząbek czosnku w postaci kataplazmu i ochronić przylepcem przyczepionym do zdrowej skóry. Na wynik pozytywny czeka się do 2 tygodni. Można również przyłożyć gorący ząbek czosnku upieczony w piecu. Stosować 3 razy dziennie.

Plasterek z ząbka czosnku przyłożyć na pewien czas. Stosować to rano i wieczorem. Na torbiele, cysty. Pocierać kawałkiem czosnku kilka razy dziennie. Przyłożyć pod koniec leczenia plasterki z glinki. Ukąszenia owadów. Wyciągnąć żądło i pocierać kawałkiem czosnku.

Na lewatywę przeciw owsikom uciera się 2-3 ząbki czosnku i dodaje się do 1/2 litra ciepłej wody. Zabieg taki powtarza się co 2 dni (taki jest okres rozwojowy owsika) dopóki nie stwierdzi się, że owsików nie ma. Ponieważ owsiki żywią się głównie witaminą C, a ta ulega wessaniu do krwi dopiero w odbytnicy, trzeba pacjentowi dawać więcej witaminy C, aby ustrzec się przed szkorbutem.

Olejek czosnkowy wydala się z ustroju ludzkiego przez skórę, płuca, nerki i gruczoły mleczne, dlatego można czosnek uznać za naturalny antybiotyk, o dużej sile działania, bez skutków ubocznych.

Czosnek nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią, w przypadku gorączki towarzyszącej zapaleniu płuc. Korale z ząbków czosnku mają zapobiegać żółtaczce (wg literatury ludowej), a noszone w okolicy pępka mają chronić przed chorobami zakaźnymi.

Preparaty z czosnku mają duże znaczenie w geriatrii, gdyż mają korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych, przepływ krwi i lepsze doprowadzenie tlenu. Przetwory z czosnku, jak: Alliofil, Alliostabil nie pozostawiają przykrego zapachu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>