SPOSÓB UŻYCIA CZERWONEJ PORZECZKI

Sok czysty lub z domieszką wody 100 do 500 g dziennie w trzech porcjach. Odwar z liści i z pączków jest lekiem na gościec, puchlinę wodną, skazę limfatyczną, krwotoki i jako środek napotny. Surowy sok jest dobrym środkiem na nadkwasotę, cuchnący oddech, zgagę. Pija się dwa razy dziennie 1/4 szklanki.

Kąpiele z odwaru z liści porzeczek stosuje się w skazie limfatycznej, przy różnych wysypkach i chorobach skórnych. Kąpiele takie pobudzają czynności kory nadnercza. Rozgniecione jagody porzeczki leczą piegi. Należy przez 2 miesiące codziennie smarować piegi kilku rozgniecionymi jagodami zaczynając od chwili, gdy na krzewach pojawiają się zielone porzeczki, aż do czasu, gdy na krzewach owoce są czerwone i dojrzałe.

Rozgniecione jagody porzeczki mogą służyć do okładów na krwawiące rany, na nie gojące się rany żylakowe. Porzeczki należą do owoców kwaśnych. Zgodnie z zaleceniami z makro- biotyki, nie powinny być zjadane podczas posiłku składającego się z białka (mięso, jajka, ryby, warzywa). Lepiej jest więc zjadać porzeczki 1 godzinę po takich posiłkach. Sprzyja to lepszemu trawieniu i zapobiega zbytniemu zaleganiu produktów spożywczych w żołądku oraz unikaniu szkodliwej nadfermentacji, będącej przyczyną wielu chorób przewodu pokarmowego i układu krążenia.

Galaretka z porzeczek. Wycisnąć sok do naczynia, które stawia się na słabym ogniu, dodając cukier w stosunku 1:1,5. Powoli doprowadzić do zagotowania. Usunąć piankę po 5 minutach. Włożyć do słoika, gdy konsystencja galaretki jest dostateczna. Do 1 kg galaretki dodać 100 poziomek, co poprawia jakość galaretki.

Krzewy porzeczkowe rosną bardzo często blisko szos i autostrad. Wpływa to na wzrost zanieczyszczenia środowiska metalami ciężkimi. Wiadomo, że pojazdy mechaniczne, spalinowe wydzielają do atmosfery ołów, kadm, beryl, które w większej dawce są toksyczne dla człowieka działając szkodliwie na centralny ośrodek nerwowy. Odtrutką są między innymi magnez oraz witaminy A i C.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>