Sposób użycia cebuli na użytek zewnętrzny – ciąg dalszy

Zupa cebulowa – działa dobrze na niestrawność, wzdęcia, wiatry, na kaca. Na wiosnę zaleca się szczypiorek, dymkę na surowo lub w zupie. Syrop. Pociąc cebulę na plasterki, ułożyć na talerzu, posypać cukrem. Macerować przez 24 godziny. Stosować do 5 łyżeczek dziennie.

Zupy mleczne z posiekaną cebulą zjadać dwa razy dziennie na puchlinę wodną. Poprawa występuje po tygodniu. Upieczoną w piecyku cebulę umieścić na noc na podeszwach stóp przy dolegliwościach astmatycznych i sercowych.

Sok z cebuli wzmaga porost włosów. Smarować głowę. Arabowie dodają jeszcze sól i pieprz. Mieszanina wyciągu z cebuli z gliceryną jest stosowana do leczenia pochwy u kobiet przy zapaleniu wywołanym przez rzęsistka.

Uwaga. Chociaż cebula odznacza się doskonałymi właściwościami leczniczymi to należy pamiętać, że nadmierne jej używanie może okazać się szkodliwe w przypadkach ciężkich chorób nerek, wątroby, żołądka i serca.

Przekrojona cebula nie powinna być przechowywana, bowiem łatwo utlenia się i może stać się szkodliwa, a po dłuższym czasie – toksyczna. Cebula obierana pod bieżącą wodą lub nad gorącą płytą kuchenną nie wywołuje łzawienia.

Zapach cebuli z oddechu usuwamy gryząc 2-3 ziarenka kawy, natkę pietruszki, jabłko. Wypłukać usta miętowym alkoholem. Aby usunąć zapach cebuli z rąk, należy natrzeć dłonie wodą woloną lub wodą z amoniakiem (2 łyżki na litr wody).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>