Recepty na różne choroby cz. II

– Katar sienny (alergiczny). Profilaktycznie można używać 1 łyżeczkę miodu rozmarynowego lub tymiankowego przed posiłkami. Wieczorem przed snem wypić roztwór 2 łyżeczek miodu akacjowego z 1 łyżeczką octu jabłkowego i odrobiną wody mineralnej. Po 2,5 miesiącach zaleca się popijać codziennie 1 szklankę wody mineralnej z 2 łyżeczkami miodu i 2 łyżeczkami octu jabłkowego z dodatkiem 5-10 kropli świeżego soku cytrynowego. Kontynuować leczenie profilaktyczne. Całą kurację można przerwać po 2 tygodniach, gdyż w zasadzie groźba kataru siennego została w ten sposób oddalona.

– Kurcze mięśni. Przyłożyć do miejsc bolesnych zimne kompresy z roz-, tworu wody i octu jabłkowego w równych częściach. Wodę można zastąpić wywarem z melisy. ‘

– Liszajec. Gdy pokażą się pryszczki, na krosty stosować okłady z gazy namoczonej octem jabłkowym. Po 2-3 dniach liszajec zniknie. Liszajec jest zakaźną chorobą skórną.

– Na niepokój i lęki. Codziennie rano po przebudzeniu zażywać 2 łyżeczki octu jabłkowego z naparem z tarniny lub połową szklanki wody. Brać przez 3 tygodnie w ciągu miesiąca od dnia nowiu księżyca. Wiadomo, że światło księżyca w przeciwieństwie do światła słonecznego wywołuje niepokój.

– Nudności, mdłości. Gdy zaczną się nudności, zaleca się wypić roztwór 1 łyżeczki octu jabłkowego na 1 !7 szklanki wody przegotowanej. Gdy nudności są spowodowane przez ciążę, wypić rano po przebudzeniu 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody mineralnej i zjeść suchy biszkopt (suchar). Jeżeli nudność występuje po każdym posiłku, należy po jedzeniu wypijać 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki naparu z melisy.

– Oparzenia. Aby uniknąć pęcherzy, należy możliwie najszybciej nasycić oparzone miejsca czystym octem jabłkowym. Stosować także przy oparzeniach słonecznych.

– Pęknięcia skóry. Nie przemywać mydłem. Do chorego miejsca przyłożyć mieszaninę z równych części gliceryny, octu jabłkowego i wywaru lub soku z korzeni łopianu. Mieszaninę przygotować ponownie po 2 dniach i stosować do zabliźnienia rany.

– Pokrzywka. Z chwilą wystąpienia objawów, popijać co godzinę przez 3 godziny 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody mineralnej. Dzieciom podawać połowę tej porcji. Miejsca dotknięte pokrzywką zwilżać roztworem: wywar z pokrzyw świeżych lub suszonych (I litr wody na garść pokrzyw: wyparować wodę) plus 3 łyżki octu. Ostudzić, smarować wielokrotnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>