Praktyczne zastosowanie cytryny

Kilka plasterków z cytryny nadaje pieczonej lub gotowanej baraninie specyficzny korzystny aromat. Cytryna wybiela i wydelikatnia skórę rąk. Do gliceryny w płynie dodaje się kilka kropel cytryny i tym można smarować ręce po umyciu.

Potrawy z cytryny. Mleczko cytrynowe: Do szklanki mleka wcisnąć sok z pół cytryny, taki lekko zważony serek wypijać na czczo. Zupa cytrynowa: do przecedzonego rosołu mięsnego dodać pół szklanki śmietany, 1 cytrynę i kilka łyżek ugotowanego ryżu. Krem cytrynowy: żelatyna, piana z białek, cukier zwykły i waniliowy, żółtka i sok z 2 cytryn: przybraź konfiturą.

W celu oczyszczenia szczerniałej miedzi należy ją pocierać połówką cytryny pokrytą grubą solą. Biżuterię srebrną czyści się przez pocieranie plasterkiem cytryny. Zmyć gorącą wodą i osuszyć skórką zamszową.

W celu oczyszczenia kominka z białego marmuru, należy pocierać go połówką cytryny w miejscu, gdzie jest plama. Wytrzeć lekko naoliwionym płótnem. Rdzę z białej bielizny usuwa się umieszczając plasterek cytryny między dwiema warstwami materiału. Przyłożyć do plamy bardzo gorące żelazko i mocno przyciskać. Powtórzyć w razie potrzeby.

Umywalkę poplamioną pocierać mieszaniną z 1/2 filiżanki soku cytrynowego z garścią soli. Plamy na palcach po warzywach, owocach lub atramencie pocierać sokiem z cytryny. Torebka z wysuszonymi skórkami z cytryny w szafie odstrasza mole. Spleśniała cytryna odstrasza mrówki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>