PORADY NA UMĘCZONE NOGI

Tak, tu będzie mowa o żylakach. Powstają one w wyniku zaniku zastawek żylnych, stałego przemęczenia kończyny i w następstwie tego zwapnienie i rozszerzenia żylnych naczyń krwionośnych, często występuje to przy niewydolności serca i złym krążeniu, w chorobach płuc i wątroby. Żylaki mogą być również skutkiem wrodzonego upośledzenia ściany i zastawek żył lub pozakrzepowej niedrożności żył głębokich. Żylaki mogą być zamknięte i otwarte. Leczenie —zachowawcze. Zaleca się noszenie elastycznych pończoch. Pomocne mogą się okazać zioła jako napar do picia oraz okładów. Napar do picia przygotowuje się biorąc kwiat kupalnika (arniki), kwiat jarzębiny, kłącze perzu, kwiat nagietka, kwiat rumianku, kwiat i korę kasztanowca, ziele krwawnika, ziele rdestu ptasiego, ziele szanty i jemioły. Łyżeczkę wymieszanych ziół wsypać do szklanki wrzątku, gotować 2—3 min., naciągać 20 min., przecedzić. Pić 2—3 razy dziennie po jedzeniu. Nie słodzić. Można stosować również odwar: kora kasztanowca, kora wierzby, ziele krwawnika, ziele ruty. Gotować 15—20 min., odcedzić, popijać dwa razy dziennie 1/3 szklanki po jedzeniu. Okłady: kwiat kasztanowca, kłącze tataraku, liść babki lancetowatej, ziele drapacza lekarskiego, kwiat arniki, kwiat nagietka. Zmieszać, wsypać 5 łyżeczek do pół litra wody, gotować 5 min., odstawić na 20 min. do naciągnięcia. Namoczyć kompres i przykładać do rany żylakowej dwa razy w ciągu dnia i na noc. Odwar do moczenia nóg. Kora wierzbowa, kora dębowa w równych ilościach, trzy łyżki gotować w czterech litrach wody i moczyć w takim odwarze codziennie nogi. Tego samego odwaru można użyć 2—3 razy.

Zalecenia: poprawić trawienie i stosować prawidłowe zestawy produktów spożywczych. Brać Digestosan lub Gastrogran, dbać o codzienne wypróżnienia, do posiłków wprowadzać surówki z chrzanem lub cebulą. Odpoczywać w ciągu dnia trzymając nogi wyżej, chodzić na krótkie spacery z laską, nie stać długo na nogach, przy otwartych żylakach nie nosić pończoch elastycznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>