LIT (Li)

Lit jest miękkim, srebrzystobialym metalem, jest najlżejszym ciałem stałym (ciężar właściwy – 0,53). Bardzo aktywny chemicznie. Na powietrzu utlenia się, wypiera wodór z wody tworząc mocną zasadę. Odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, jest wykorzystywany w lecznictwie.

Lit wpływa na ustalenie równowagi psychicznej człowieka i decyduje o jego stanie emocjonalnym. Jego zastosowanie zaleca się w przypadku bezsenności, melancholii, lęków, obsesji, osłabienia psychicznego w stanach depresji. Zapobiega sklerozie i chorobom serca w nadciśnieniu tętniczym, działa pobudzająco na czynność szpiku kostnego. Wykorzystywany w leczeniu narkomanów i alkoholików. Jest antagonistą potasu w dolegliwościach sercowych: wiadomo, że przy podawaniu organizmowi nadmiernych ilości potasu następuje zakłócenie elektrokardiogramu. Lit wspomaga magnez w reakcjach biochemicznych organizmu. Katalizuje funkcje wydzielnicze ustroju (np. moczu w schorzeniach dny).

Źródłem litu są niektóre wody mineralne (np. Zuber U), niektóre rośliny (np. ziemniak i pomidor), a przy tym trzeba powiedzieć, że więcej tego pierwiastka znajduje się w częściach nadziemnych niż w korzeniach roślin. Lit występuje także w soli z Wieliczki. Sporo litu zawierają także drożdże piwne, toteż ich stosowanie winno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Przy nadmiarze lit wywołuje stany toksyczne organizmu. Sole litu leczą stany melancholii, gdy doprowadza się lilemię (ilość litu we krwi) do poziomu 0,48 – 0,69 mg/100 cm sześć., co stanowi granicę dopuszczalnej zawartości tego pierwiastka w organizmie. Leczenie więc takimi dawkami winno być krótkotrwałe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>