Kąpiel orzeźwiająca i ujędrniająca skórę

Są sytuacje, w których pomimo zmęczenia powinniśmy wyglądać atrakcyjnie i zachować przytomność umysłu. Pomoże wtedy kąpiel orzeźwiająca z następujących składników:

– jedna garść kwiatostanów lawendy,

– kilkanaście kwiatostanów chabrów,

– 500 g soli morskiej,

– średni woreczek z naturalnego materiału.

Kwiaty i sól wsypać do szczelnie zamykanego, szklanego pojemnika, potrząsnąć kilkakrotnie i odstawić na godzinę. Przed kąpielą pobrać garść mieszanki, wsypać do woreczka, a następnie włożyć go do wanny i napełniać ją stopniowo wodą o temperaturze 36°C. Na koniec woreczek wycisnąć (można go opróżnić z resztek, uprać i wykorzystać ponownie) i zażyć 15 minutowej kąpieli.

Kąpiel tę można zastosować niezależnie od rodzaju skóry, jeśli chce się poprawić jej stan, usunąć zwiotczenia i złagodzić dowolne dermatozy. Używa się do niej:

– 100 g suszonych kwiatostanów nagietka,

– 50 g kłącza kosaćca,

– pół litra zimnej wody,

– 5 łyżek stołowych miodu.

Kwiatostany nagietka i łącza kosaćca należy zalać zimną wodą i ogrzewać pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut, nie dopuszczając do ich zagotowania. Następnie należy zostawić je pod przykryciem na następne 15 minut, po czym odcedzić i w otrzymanym naparze dokładnie rozpuścić miód. Na koniec całość wlać do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 36°C. Czas trwania kąpieli nie powinien przekroczyć 15 minut.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>