Goździki

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) to wieloletnia roślina o owłosionych, rozgałęzionych łodygach, na końcu których znajduje się tylko jeden kwiat. Osiąga wysokość do 40 cm. Jego liście są równowąskie lub łopatkowe, na brzegach szorstkie. Kwiaty osiągają średnicę do 2 cm i mają intensywną purpurowo-czerwoną barwę z białymi kropkami i ciemną obrączką. Występuje prawie w całej Europie, w Polsce wyjątkowo rozpowszechniony. Lubi suche łąki, wrzosowiska, murawy i lasy sosnowe. Jego zmodyfikowane odmiany są uprawiane w ogródkach kwiatowych. Kwitnie od czerwca do września.

Gatunki pokrewne: goździk siny (Dianthus gratianopoli- tanus) rośnie na skalistych murawach, w szczelinach skalnych, na wzgórzach i w sosnowych lasach, goździk kartuzek (.Dianthus carthusianorum) upodobał sobie suche murawy i łąki, piaszczyste i słoneczne lasy i ich brzegi, goździk pyszny (Dianthus superbus) występuje na glebach wilgotnych i kwaśnych oraz na torfowiskach, goździk kosmaty (Dianthus armeria) na siedlisko wybrał sobie łąki.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany. Energie ogólne: dodaje energii jang, budzi zainteresowanie sprawami bieżącymi, dodaje energii, daje siłę do rozwiązywania bieżących problemów, zakotwicza w realności. Główne przesłanie: tylko realna ocena sytuacji pozwoli Ci poradzić sobie z bieżącymi problemami i odnaleźć spokój wewnętrzny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>