FOSFOR (P) CZ. II

Wapń i fosfor występują i działają wspólnie, gdy stosunek wapnia do fosforu jest niski, wówczas występuje zrzeszotnienie kości. Gospodarka wapniowa i fosforowa znajduje się pod wpływem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Hormon przytarczyczek zwiększa wydalanie fosforu z moczem i obniża poziom fosforanów nieorganicznych w surowicy krwi. Hormony sterydowe zmniejszają wydalanie wapnia i fosforu z moczem, mają więc korzystne działanie w rzeszotnieniu kości.

Nasilenie w przemianie węglowodanowej wywołuje przemijające obniżenie fosforanów w surowicy. Podobne zjawisko może wystąpić podczas wchłaniania niektórych tłuszczów. W cukrzycy występuje niże stężenie fosforanów organicznych w surowicy krwi, a nieorganicznych – wyższe. Niższym poziomem fosforanów charakteryzuje się krzywica, i może on obniżyć się do 1 mg na 100 ml. W ciężkich schorzeniach nerek zatrzymanie fosforanów jest główną przyczyną kwasicy, a wzrost ilości fosforu w surowicy wywołuje obniżenie poziomu wapnia. Wysoki poziom fosforu we krwi występuje w niedoczynności przytarczyc.

Metabolizm fosforu ma związek z hormonem wzrostu. U dzieci, które mają wysoki poziom fosforanów we krwi. obserwuje się akromegaiię, tj. chorobę będącą wynikiem nadczynności płata przedniego przysadki mózgowej, co objawia się m.in. przerostem kości i części miękkich twarzy, dłoni i stóp.

Fosfor, jako jeden z najważniejszych składników mineralnych ustroju, stanowi środek leczniczy z następującymi wskazaniami: astenia fizyczna i intelektualna, astma, demineralizacja. dolegliwości kostne, gruźlica, niedomogi pracy serca, objawy chorób nerwicowych, spazmofilia (napady drgawek, skurcze mięśni występujące głównie u dzieci w następstwie wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej na tle zmniejszonej zawartości wapnia w surowicy krwi), zaburzenia pracy tarczycy, zmęczenie mięśniowe. Rozmieszczenie fosforu w organizmie ilustruje poniższe zestawienie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>