Dzika róża, estragon oraz gorczyca biała

Dzika róża. Miała niegdyś powodzenie tylko u zawołanych gospodyń, które nastawiały na owocu wino, z drelowanego owocu robiły konfitury, a z pestek wypalały kawę domową. Owoc dzikiej róży dostarczy nam witamin BI, B2, E, K i PP, a w szczególności dużo C, bo aż 8,13 grama w kilogramie owocu. Działa poza tym moczopędnie, żółciopędnie i kojąco. Wino z dzikiej róży (na gorąco) jest najlepszym napojem rozgrzewającym przy najsilniejszych przeziębieniach, należy je uznać za jedyny napój alkoholowy absolutnie nieszkodliwy (chyba, że ktoś przebierze miarę).

Estragon. Ziele ogromnie w polskiej kuchni niedoceniane, zawiera prowit. A – 15,0 mg, wit. C – 190,0 mg. Jest środkiem wzmacniającym żołądek, stosuje się je w naparach przy nerwicy żołądka i stanach nieżytowych dróg trawiennych. Sproszkowane suche ziele jest dobrą przyprawą trawienną do zup i sosów, a ze względu na smak – można je stosować tam, gdzie z uwagi na zdrowie pacjenta trzeba go trzymać na diecie bezsolnej.

Gorczyca biała. Wymagałaby osobnego omówienia ze względu na to, że wykryto w niej działanie promieniujące, podobne do kasztana. W płótno poprzeszywane wzdłuż nasypuje się gorczycy i taki okład (suchy!) nosi się stale na miejscu zaatakowanym reumatyzmem lub ar- tretyzmem. Najmocniejsze bóle ustępują w ciągu dwóch miesięcy, przy jednoczesnym zastosowaniu Reumogranu i środków naturalnych moczopędnych, jak seler, pietruszka, kalafior – na surowo. Gorczyca działa trawiennie, stosuje się ją do śledzi marynowanych w occie, do ogórków kwaszonych, a w formie musztardy spotykamy ją przy wszelkich wędlinach, rybach, szczególnie konserwowanych itp. ciężko strawnych artykułach. Z musztardy, koncentratu pomidorowego i oliwy (lub oleju) robimy znakomity sos do śledzi lub mięs na zimno. Łyżeczka nasion po tłustym obiedzie zapobiega niestrawności dzięki ich silnemu działaniu żółciopę- dnemu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>