ARGILLOTERAPIA CZ. II

Przed użyciem glinkę należy poddać sterylizacji. W tym celu małe grudki glinki należy ułożyć na patelni i ogrzewać na gazie bądź kuchni przez pól godziny w temperaturze powyżej 100 stopni. Po osuszeniu glinkę należy przesiać przez sito o drobnych oczkach, Mając tak przygotowaną glinkę możemy przystąpić do sporządzenia pasty i roztworu koloidalnego mających zastosowanie do leczenia zewnętrznego w formie okładów i kataplazmów.

Pasta. Do naczynia (może być szklane, porcelanowe, fajansowe tub drewniane: nie używać metalowego ani z tworzyw’ sztucznych) o pojemności 0,25 I wsypać 1-2 łyżeczki wypażonej glinki. Dodać trochę wody i mieszać do otrzymania konsystencji pasty, którą stosować do okładów.

Roztwór koloidalny. Do pasty dodać 0,2 1 przegotowanej wody. co może służyć do sporządzenia kataplazmo w. a także do użytku wewnętrznego (popijanie rano i wieczorem do 2 łyżek). Przed użyciem roztwór wymieszać.

Kataplazmy powinny mieć grubość 0.25-2 cm i przykrywać powierzchnię nieco większą niż ta, którą należy pokrywać pastą. Kataplazmy lub okłady mogą być – w zależności od zaleceń lekarza – zimne, letnie lub bardzo ciepłe.

Okłady ziemne stosuje się na skórę w stanie zapalnym lub na podbrzusze. Gdy tylko ogrzeją się, co trwa na ogół 15-30 min., trzeba je zmienić. W przypadku uczucia chłodu okład zastąpić lekko ciepłym.

Okłady ciepłe stosuje się na wątrobę, nerki, pęcherz moczowy, kości. Kataplazm przykłada się bezpośrednio na skórę lub gazę. Niektóre dolegliwości (np. sercowe, kontuzje, żylaki) należy leczyć najpierw kompresami, a dopiero później przez okłady.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>